FILM PROMUJĄCY RADĘ DIALOGU SPOŁECZNEGO W ROZWIJANIU KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH W RZEMIOŚLE
Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy zaprasza do obejrzenia kilkuminutowej animacji i jej skróconej wersji w postaci spotu promującego dialog społeczny oraz jego rolę w rozwijaniu i upowszechnianiu kwalifikacji zawodowych w rzemiośle. Film i spot, skierowane są do zróżnicowanej grupy odbiorców: pracodawców, pracowników, przedstawicieli instytucji publicznych, młodzieży stojącej przed wyzwaniem wyboru przyszłego zawodu oraz rodziców. Materiał promocyjny powstał z inicjatywy Związku Rzemiosła Polskiego ze środków pochodzących z funduszy Rady Dialogu Społecznego.
Przypominamy, iż kwalifikacje zawodowe uzyskiwane w rzemiośle w postaci świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowskiego, od dnia 1 października 2020 r. wpisywane są przez izby rzemieślnicze do zasobów publicznych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis dotyczy przedsiębiorców – osób prowadzących działalność gospodarczą, które obecnie i w przeszłości uzyskały takie kwalifikacje. Rozwiązanie to wypracowano w efekcie dialogu społecznego między ZRP jako organizacją pracodawców a Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii przy poparciu pozostałych partnerów społecznych.
Podjęte przez organizacje rzemiosła działania informacyjne mają na celu promocje dialogu społecznego, z wykorzystaniem argumentacji odnoszącej się do znaczenia kwalifikacji zawodowych dla sukcesu zawodowego na rynku pracy.
ZRP jest członkiem Rady Dialogu Społecznego, a przedstawiciele jego regionalnych organizacji – izb rzemieślniczych uczestniczą w dialogu społecznym na poziomie wojewódzkim i powiatowym (m.in. wojewódzkie rady dialogu społecznego; na forum wojewódzkich i powiatowych rad rynku pracy). Na tych poziomach prowadzone są rozmowy, negocjacje i wypracowywane rozwiązania systemowe mające na celu wzmocnienie działalności gospodarczej przedsiębiorców oraz dbałość o prawa pracowników.
Dyplom mistrzowski i świadectwo czeladnicze w CEIDG
Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które otrzymają świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski po 1 października 2020 r. zostaną automatycznie objęci tym ustawowym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku przedsiębiorców, którzy uzyskali uprawnienia do tytułu zawodowego przed 1 października br., informacja w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacji rzemieślniczych jest dokonywana wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem o wpis w CEIDG.
Tryb postępowania i nowe dane w CEIDG
Przedsiębiorcy przystępujący do egzaminu mistrzowskiego lub czeladniczego po 1 października br. są zobowiązani poinformować we wniosku o dopuszczenie do egzaminu o fakcie posiadania wpisu w CEIDG. Na tej podstawie izba rzemieślnicza w terminie 14 dni roboczych od dnia uzyskania dyplomu mistrza lub świadectwa czeladniczego dopisze informacje o posiadanych kwalifikacjach na stronie CEIDG.
Natomiast w przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali kwalifikacje zawodowe przed 1 października br. uzyskanie wpisu w CEIDG będzie obywało się na wniosek. W tym celu należy zwrócić się do Izby Rzemieślniczej z wnioskiem o zamieszczenie w CEIDG posiadanych już kwalifikacji zawodowych.
Na stronie CEIDG w formularzu danych o przedsiębiorcy są zamieszczone takie dane, jak:
- data egzaminu (data wystawienia dyplomu lub świadectwa),
- nazwa Izby Rzemieślniczej, która wydała dyplom lub świadectwo,
- tytuł zawodowy: mistrz lub czeladnik,
- nazwa zawodu,
- symbol cyfrowy zawodu,
- data cofnięcia kwalifikacji zawodowych.
Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców posiadających już kwalifikacje rzemieślnicze do składania wniosków o wpis do CEIDG. To dobra okazja do promocji wszystkich przedsiębiorców reprezentujących zawody rzemieślnicze.
Wniosek o wpis w CEIDG w zakresie posiadanych kwalifikacji zawodowych – https://zrp.pl/wp-content/uploads/2020/10/Wniosek-o-wpis-kwalifikacji-zawodowych-do-Centralnej-Ewidencji-i-Informacji-o-Dzia%C5%82alno%C5%9Bci-Gospodarczej-wersja-bez-logo.pdf
Skargi na działanie izb rzemieślniczych w zakresie dopisywanych informacji w CEIDG, będzie rozpatrywał Związek Rzemiosła Polskiego.
https://drive.google.com/file/d/1A3ycxMXNmkAaaGkSLVv4sIVIvGQK7zCO/view?usp=sharing