Tytuł honorowego „Mistrza Rzemiosł Artystycznych” trafił do dwóch rzemieślników z naszego regionu !
Mistrz Rzemiosł Artystycznych to wyróżnienie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasłużonym rzemieślnikom posiadającym znaczny i uznany dorobek artystyczny. Tytuł ten jest w środowisku rzemieślniczym bardzo istotnym odznaczeniem i stanowi zwieńczenie dotychczasowych osiągnięć i zasług.
Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowała podczas uroczystości Jolanta Kosakowska, Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej.
„Bardzo się cieszę, że wracamy do wspaniałej tradycji konkursu na tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych, który przypomina nam o tym, co jest dla nas ważne – że bez tradycji, bez rzemiosła nie byłoby kultury – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński wręczając honorowy tytuł „Mistrza Rzemiosł Artystycznych” 19 laureatom tegorocznej edycji nagrody.
W tegorocznej edycji, przypadającej na lata 2020-2021, wpłynęło 29 wniosków o nadanie tytułu honorowego „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”, które oceniała powołana przez ministra prof. Piotra Glińskiego pięcioosobowa Rada. Ostatecznie Rada przyznała tytuł „Mistrza Rzemiosł Artystycznych” 19 wybitnym rzemieślnikom.
Dwóch z nich pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego, czyli:
Leszek Knyrek – introligator
Doskonalił kunszt introligatorski w londyńskich pracowniach i tam też uczęszczał na kursy. Jest pierwszym Polakiem przyjętym w poczet członków angielskiego Stowarzyszenia Introligatorów. W 2017r. był współorganizatorem Pierwszego Spotkania Introligatorów Polskich. Specjalizuje się w odtwarzaniu i rekonstrukcji dawnych technik introligatorskich i artystycznych oprawach.
Aleksander Krajewski – renowator/stolarz
Zajmuje się renowacją mebli antycznych, tzw. „mebli z duszą”. Wykonanie tych prac, wymaga ogromnej wiedzy i precyzji, które pozwalają odtworzyć dawne walory i wartości mebla. Charakteryzuje się rzetelnością, precyzją oraz doskonałym warsztatem.
Pozostali laureaci tytułu „Mistrz Rzemiosł Artystycznych”:
Julia Drozd-Podbielska – hafciarka artystyczna
Związana z hafciarstwem od 1970r. do dnia dzisiejszego. Jej prace to m.in. sypialnia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – baldachim i łoże królewskie oraz sala tronowa. Współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie.
Ireneusz Franusik – witrażysta
Realizuje swoje prace głównie w obiektach sakralnych w kraju i za granicą w większości według swoich własnych projektów. Zajmuje się także renowacją zabytkowych witraży.
Tomasz Gil – grawer
Autor obiektów sztuki grawerskiej metaloplastycznej. Stosuje tradycyjną technikę grawerowania ręcznego, obecnie coraz rzadziej stosowaną. Twórczo łączy również techniki tradycyjne z komputerowymi w zakresie projektowania i wykonawstwa.
Jacek Kurczab – złotnik
Długoletni złotnik posiadający wysokie kwalifikacje zawodowe, wykonujący swoje prace rzetelnie, sumiennie i w sposób artystyczny. Jego wiedza i kunszt jest powodem, dla którego zlecane mu są prace trudne i wymagające perfekcji. Organizuje szkolenia dla adeptów sztuki złotniczej.
Grzegorz Kwapisiewicz – kamieniarz
Autor monumentalnych rzeźb nagrobkowych, plenerowych oraz pomników, twórca artystycznych elementów małej architektury oraz realizator zleceń z dziedziny konserwacji zabytków. Był wykładowcą Rzeźby na Uniwersytecie w Lublinie. Został wytypowany przez Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej jako jeden z sześciu najlepszych kamieniarzy w Polsce.
Bogdan Laskus – stolarz
Znakomity stolarz, wszechstronny artysta z ogromnym dorobkiem. Wśród jego prac znalazły się dzieła niezwykłe takie jak fotel dla Prezydenta RP czy mównice do Sejmu. Zajmuje się również rekonstrukcją bram, drzwi i okien.
Zbigniew Laskus – stolarz
Wybitny rzemieślnik artysta, mistrz stolarstwa, rzeźbiarstwa i tokarstwa w drewnie. Ponad 50-letni dorobek twórczy, charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym i technicznym.
Maciej Łobocki – złotnik/jubiler
Jego wielokrotnie nagradzane prace, świadczą nie tylko o doskonałym rzemiośle ale i o wysokim poziomie artystycznym projektów. Reprezentuje najwyższy poziom polskiego rzemiosła artystycznego. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów.
Józef Majerczyk – stolarz
Specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu wnętrz, produkcji mebli i stolarki budowlanej. Zajmuje się także rekonstrukcją i rewaloryzacją zabytkowych pomieszczeń i mebli antycznych.
Piotr Marzec – florysta
Autor książki i artykułów do prasy florystycznej. Łączy kwiaty z dziełami sztuki, dbając o najmniejsze detale. Laureat międzynarodowego konkursu Holland Flower 2000 i Międzynarodowych Florystycznych Mistrzostw Polski.
Marek Mikicki – złotnik/jubiler
Laureat Ogólnopolskich Konkursów Złotników. Autor niepowtarzalnych i wnoszących świeże spojrzenie na sztukę złotniczą prac. Jego niezwykłe projekty oraz wykonana biżuteria są doceniane nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
Stanisław Modelski – metaloplastyk/rusznikarz
Jego dorobek jako metaloplastyka i rusznikarza wiąże się ściśle ze szkoleniami, egzaminami, opracowaniem standardów egzaminacyjnych , programów i materiałów szkoleniowych, a także ze współpracą środowiskową i instytucjami związanymi z rzemiosłem. Wykonał wiele renowacji i napraw przedmiotów zabytkowych i historycznych.
Bernard Nowakowski – kotlarz
Uprawia unikalne i zanikające rzemiosło, wytwarzając tradycyjną techniką wyroby do użytku domowego oraz sprzęty i paramenty kościelne. Wykonuje również renowacje, konserwacje i naprawy zabytkowych wyrobów i narzędzi kotlarskich.
Roman Piechocki – witrażysta
Specjalizuje się w witrażach do obiektów zabytkowych jak i ich konserwacją. Wprowadza nowe trendy do klasycznie postrzeganego witrażownictwa. Kultywuje dążenie do łączenia działań z różnych dziedzin – rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i malarstwa.
Marek Płociennik – snycerz
Zajmuje się usługami snycerskimi i stolarką artystyczną na najwyższym poziomie, ale również tworzy ekskluzywne meble i stylowe wnętrza, repliki mebli muzealnych oraz prace w obiektach sakralnych.
Edward Staszel – stolarz
Czołowy podhalański mistrz stolarstwa artystycznego, autor drewnianych elementów wyposażenia wnętrz. Jego prace według własnych projektów wykonywane są z wielkim artyzmem i charakteryzują się niepowtarzalną ornamentyką i stylem będącym twórczą interpretacją stylu podhalańskiego.
Jadwiga Śliwa – hafciarka/koronkarka
W ramach swojej działalności prowadzi szkolenia, kursy, prezentacje, warsztaty z zakresu koronki klockowej i haftu. Propaguje dziedzictwo kulturowe w kraju i poza jego granicami. Jej wyroby znajdują się w muzeach w Warszawie, Katowicach i Krakowie.
O nagrodzie „Mistrz Rzemiosł Artystycznych”
Historia tego honorowego wyróżnienia sięga 1978 r. Do końca 1990 r. tytuły otrzymało ponad 1 000 uznanych rzemieślników. Od 1995 r. działała ogólnopolska Fundacja Rozwoju Rzemiosł Artystycznych. Działalność fundacji była nakierowana na promocję i rozwój rzemiosła artystycznego, ginących zawodów i przywrócenie honorowego tytułu Mistrz Rzemiosła Artystycznego.
Po latach starań Fundacji Rozwoju Rzemiosł Artystycznych, Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów przy wsparciu Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Artystycznych Związku Rzemiosła Polskiego w 2011 r. udało się doprowadzić do odrodzenia tej inicjatywy, czyli nadawania tytułów.
Od tego momentu odbyły się dwie edycje wyróżnienia – w latach 2013 i 2015 złożono łącznie 50 wniosków, zaś tytuł honorowy nadano 31 rzemieślnikom z 17 różnych dziedzin.
źródło-https://www.gov.pl/web/kultura/znamy-laureatow-honorowego-tytulu-mistrz-rzemiosl-artystycznych