Nowa opłata recyklingowa od 2018 r.
Z dniem 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi… (Dz. U. z 2017 r. poz. 2056). Celem tej nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2015/720/UE z dnia 29 kwietnia 2015 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.
Nowelizacja wprowadza opłatę recyklingową za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Zatem z opłaty zwolnione będą bardzo lekkie torby (o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów), które są wymagane z powodów higienicznych albo oferowane jako podstawowe opakowanie dla żywności luzem, kiedy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.
Pod pojęciem torby na zakupy z tworzywa sztucznego rozumieć należy torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
- Lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
- Bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.
Stawka opłaty maksymalnie będzie mogła wynieść 1 zł za jedną sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Natomiast rzeczywista stawka opłaty recyklingowej zostanie określona w drodze stosownego rozporządzenia. Z przedstawionego przez Ministerstwo Środowiska projektu wynika, że stawka ta wyniesie najprawdopodobniej 20 gr.
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 93 (1447) z dnia 20.11.2017