Sukcesja firm jednoosobowych od 25 listopada 2018 roku
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1629) z pewnymi wyjątkami wejdzie w życie z dniem 25 listopada 2018 r.
Ustawa zawiera rozwiązania, które umożliwią funkcjonowanie przedsiębiorstwa na analogicznych zasadach jak za życia przedsiębiorcy, w okresie – co do zasady – od otwarcia spadku do jego działu. Wprowadza nową instytucję zarządcy sukcesyjnego. Zarządcę takiego będzie mógł powołać sam przedsiębiorca oraz możliwe to będzie po jego śmierci. Wówczas prawo do tego będzie mieć:
-małżonek, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
-spadkobierca ustawowy, który przyjął spadek, albo
-spadkobierca testamentowy, który przyjął spadek albo zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeśli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Natomiast po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego, zarządcę sukcesyjnego będzie powoływać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku.
Powołany zarządca po śmierci przedsiębiorcy będzie mógł kontynuować działalność jego przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma zmarłego utrzyma swoją działalność.
Celem ustawy jest również wzmocnienie ochrony praw osób trzecich związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim kontrahentów, kooperantów, konsumentów i pracowników. Powołany na okres sprawy spadkowej zarządca sukcesyjny przejmie obowiązki zmarłego właściciela. Będzie on wykonywał prawa i obowiązki wynikające zarówno z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, jak i działalności gospodarczej prowadzonej przez zmarłego przedsiębiorcę.
Ustawa wprowadza też nowy rodzaj podatnika niektórych podatków (m.in. PIT, VAT, akcyzy) – tzw. przedsiębiorstwo w spadku. Zawiera również regulacje zapewniające ciągłość rozliczeń podatkowych w zakresie podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Źródło:
Gazeta Podatkowa nr 71 (1528) z dnia 3.09.2018
Autor: Kinga Romas