Kurs pedagogiczny dla instruktorów

Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz wykładowców/trenerów pozaszkolnych form nauczania

Centrum Kształcenia Ustawicznego Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy przy KPIRiP organizuje kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz wykładowców/trenerów pozaszkolnych form nauczania.

Kurs adresowany jest do:

• pracodawców,
  • osób prowadzących zakład pracy w imieniu pracodawcy,
  • prywatnych przedsiębiorców, posiadający uczniów (praktykantów),
  • rzemieślników prowadzących naukę zawodu,
  • osób zatrudnionych u pracodawcy ,
  • osób, które zamierzają pracować w zakładzie pracy jako instruktor praktycznej nauki zawodu,
  • wykładowcy/trenerzy prowadzący zajęcia dydaktyczne w ramach pozaszkolnych form kształcenia, a nie posiadający formalnego przygotowania pedagogicznego,
  • pracodawcy lub osoby wyznaczonej przez pracodawcę do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego BHP.

Podstawowym celem kursu jest przygotowanie słuchaczy do pracy dydaktyczno – wychowawczej między innymi w zakresie praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy oraz innych pozaszkolnych form nauczania. Ukończenie kursu jest warunkiem do przyjmowania uczniów, praktykantów w zakładach usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych, krawieckich i wielu innych) oraz placówkach handlowych (sklepach) i zakładach produkcyjnych, a także w nauczaniu i szkoleniu w formach pozaszkolnych.

Wymóg powyższy wynika z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1644).

Program kursu obejmuje m. in. następujące zagadnienia:

• podstawowe pojęcia i działy pedagogiki,
  • elementy teorii wychowania,
  • wybrane zagadnienia z pedagogiki pracy,
  • podstawowe wiadomości z psychologii ogólnej,
  • psychologia pracy,
  • proces nauczania – uczenia się,
  • planowanie pracy dydaktyczno – wychowawczej,
  • podstawy prawne kształcenia zawodowego,
  • przygotowanie dokumentacji pedagogicznej,
  • coaching, mentoring i tutoring w pozaszkolnych formach nauczania,
  • gry symulacyjno – diagnostyczne w pozaszkolnych formach kształcenia,
  • wskazania metodyczne sposobów realizacji instruktażu stanowiskowego BHP,
  • zajęcia praktyczne.

Przewidywana liczba godzin na kursie – 85 (w tym 75 godzin z psychologii, pedagogiki, metodyki kształcenia praktycznego, metodyki kształcenia w formach pozaszkolnych oraz 10 godzin z praktyki metodycznej).

Zakłada się możliwość dostosowania czasu trwania kursu do zgłoszonych oczekiwań uczestników kursu.

Warunkiem ukończenia kursu jest aktywna obecność i aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz pozytywne zaliczenie egzaminu końcowego ustnego złożonego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez organizatora kursu. Egzamin ten obejmuje następujące przedmioty: Pedagogika, Psychologia, Metodyka kształcenia praktycznego, Metodyka kształcenia w formach pozaszkolnych oraz Praktyka metodyczna.

Uczestnik kursu po zdaniu egzaminu końcowego uzyska uprawnienia państwowe MEN w zakresie przygotowania pedagogicznego (wszystkie formy nauczania oprócz uprawnień do nauczania w szkołach).

Uczestnictwo w kursie jest płatne, wynosi 700 zł dla osób zrzeszonych w Izbie lub Cechu oraz 750 zł dla pozostałych. W cenie kursu zapewniamy wszystkim uczestnikom niezbędne materiały do nauki.

Warunkiem formalnym uczestnictwa w kursie jest złożenie kompletu dokumentów, który składa się z formularza zgłoszeniowego kandydata na kurs oraz potwierdzenia wniesienia opłaty wpisowej w całości lub w wysokości 50% ceny kursu*.

Dokumenty należy dostarczyć w formie papierowej do biura KPIRiP w Bydgoszczy mieszczącego się przy ul. Piotrowskiego 11, II piętro, pok. 29 (biuro czynne pn. – pt. w godz. 7.30 – 15.30), bądź przesłać elektronicznie (w formie skanu) na adres mailowy szkolenia@izbarzem.pl.

Płatności należy dokonać w kasie KPIRiP w Bydgoszczy lub na konto:

KPIRiP w Bydgoszczy

Ul. Piotrowskiego 11, 85-098 Bydgoszcz

BGŻ BNP Paribas S.A. 96 1600 1185 1844 5144 3000 0001

Tytułem: zaliczka na kurs pedagogiczny – imię i nazwisko uczestnika kursu

Wszystkich zainteresowanych kursem prosimy o zgłoszenia do Działu Projektów, Promocji i Przedsiębiorczości pod numerem telefonu 52 321 37 66 lub 52 322 12 77, bądź bezpośrednio w biurze Izby, II piętro pok. 29.

Osoba do kontaktu: Jolanta Cioczek

Gwarantujemy wysoką jakość usług, posiadamy wpis do Bazy Usług Rozwojowych, wpis do rejestru instytucji szkoleniowych WUP oraz certyfikat jakości usług: egzaminacyjnych, doradczych, informacyjnych i szkoleniowych wg normy PN-EN ISO 9001:2009.

*W przypadku płatności ratalnej pozostałą część opłaty uczestnik zobowiązany jest uiścić w terminie wskazanym przez Organizatora kursu.

PLIKI DO POBRANIA

Szczegółowe informacje: