S T A T U T
KUJAWSKO-POMORSKIEJ IZBY RZEMIOSŁA
I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
W BYDGOSZCZY
I. NAZWA, SIEDZIBA I ZAKRES DZIAŁANIA
§1.
- Izba rzemieślnicza – zwana dalej Izbą – jest organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności cechy i spółdzielnie rzemieślnicze, rzemieślników nienależących do cechów, a także inne jednostki organizacyjne, jeżeli ich celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego rzemiosła.
- Izba jako organizacja reprezentująca rzemieślników jako pracodawców kujawsko – pomorskiego rzemiosła, może realizować cele i wykonywać zadania organizacji i federacji pracodawców w rozumieniu obowiązujących przepisów.
- Izba posiada osobowość prawną i działa na podstawie ustawy z dnia 22 marca 1989 r o rzemiośle, innych właściwych przepisów oraz na podstawie niniejszego „Statutu”.
§2.
- Izba nosi nazwę: Kujawsko – Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.
- Terenem działania Izby jest cały kraj.
- Samorządowym terenem działania Izby jest województwo kujawsko – pomorskie oraz powiat chojnicki. Teren działania Izby dzieli się na regiony: bydgoski, toruński i włocławski.
- Siedzibą Izby jest miasto Bydgoszcz.
§3.
Izba jest dobrowolnym członkiem Związku Rzemiosła Polskiego i może przystępować do innych organizacji w celu wykonywania zadań statutowych.
§4.
- Zasadniczymi funkcjami Izby są sprawy z zakresu reprezentowania i obrony interesów zrzeszonych organizacji i członków, promocja działalności gospodarczej i społeczno-zawodowej rzemiosła, nadzór nad organizacją i przebiegiem procesu przygotowania zawodowego w rzemiośle, udzielanie pomocy rzemieślnikom i innym przedsiębiorcom zrzeszonym w Izbie, reprezentowanie interesów środowiska rzemieślniczego wobec organów administracji publicznej oraz uczestniczenie w realizacji zadań z zakresu oświaty i wychowania w celu zapewnienia wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, w tym prowadzenie szkół.
- Zadaniami Izby w szczególności są następujące sprawy:
1/ wszechstronna pomoc zrzeszonym organizacjom oraz członkom w realizacji ich zadań statutowych,
2/ badanie i ocena sytuacji rzemiosła w zakresie możliwości rozwoju, stanu i kondycji zakładów rzemieślniczych, dokonywanie w tym zakresie analiz, planów i programów oraz interwencji zewnętrznych,
3/ organizowanie działalności marketingowej,
4/(wykreślony)
5/ udzielanie członkom pomocy instruktażowo – doradczej, zwłaszcza w zakresie prawnym, organizacyjnym, podatkowym, ekonomicznym oraz finansowo – księgowym; organizowanie kursów, seminariów i szkoleń,
6/ nawiązywanie współpracy z zagranicą oraz inicjowanie i organizowanie promocji eksportowej,
7/ inicjowanie, organizowanie oraz udzielanie pomocy w urządzaniu wystaw, giełd, konkursów, jak również w uczestnictwie w targach i pokazach oraz promowanie wyrobów rzemiosła,
8/ wyszukiwanie i inicjowanie korzystnych dla rzemiosła porozumień gospodarczych, obsługa tychże porozumień w układach wielu występujących stron,
9/ przeprowadzanie egzaminów czeladniczych, mistrzowskich oraz sprawdzających, jak również podnoszenie kwalifikacji zawodowych rzemieślników
10/ inicjowanie, propagowanie i pomoc w rozwoju rzemieślniczego postępu technicznego, innowacyjności i wynalazczości oraz oddziaływanie na poprawę jakości wyrobów i usług rzemieślniczych,
11/ organizowanie i obsługa rzeczoznawstwa,
12/ zgłaszanie i promowanie zrzeszonych członków na funkcje przedstawicielskie
w organach państwowych i terenowych oraz innych organizacjach społeczno – zawodowych i gospodarczych
13/ rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków, nadzór instrukcyjny nad tymi zagadnieniami w jednostkach zrzeszonych,
14/ propagowanie zasad etyki zawodowej,
15/ wykonywanie innych zadań i podejmowanie działań wynikających z przepisów szczególnych oraz uchwał Związku Rzemiosła Polskiego.
16/ reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec organów władzy
i administracji państwowej, sądu oraz organizacji gospodarczych i społecznych w kraju i zagranicą.
17/ prowadzenie szkół dla rzemiosła i przedsiębiorczości.
18/ promowanie i wspomaganie edukacji,
19/ inicjowanie, organizowanie i przeprowadzanie szkoleń, seminariów i kursów w zakresie uzupełniania, doskonalenia i zwiększania kwalifikacji zawodowych adresowanych do uczniów, osób pracujących, przedsiębiorców, osób poszukujących pracy i innych.
- Dla realizacji zadań statutowych Izba może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wskazanym w załączniku nr 1 do Statutu oraz zgodnie z wpisem do właściwego rejestru przedsiębiorców. Izba w razie potrzeby może prowadzić działalność gospodarczą powołując własne wyodrębnione organizacyjnie zakłady, tworząc wspólnie z innymi osobami prawnymi i fizycznymi – krajowymi i zagranicznymi – jednostki gospodarcze przewidziane przepisami prawa, oraz poprzez przystępowanie do organizacji już istniejących.
- Izba może cedować lub przekazywać do realizacji część zadań statutowych zrzeszonym w niej organizacjom w zakresie dopuszczalnym przez obowiązujące przepisy prawa.
- Izba przeznacza wszystkie dochody ze swej działalności na realizację celów statutowych.
§5.
- Izba jest uprawniona do potwierdzania egzaminów kwalifikacyjnych świadectwami czeladniczymi i dyplomami mistrzowskimi oraz opatrywania ich pieczęcią z Godłem Państwa.
- Izba jest uprawniona do potwierdzania wyników egzaminów sprawdzających zaświadczeniami o posiadaniu wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła.
II. CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§6.
- Na zasadzie dobrowolnej przynależności członkami Izby mogą być:
1/ cechy,
2/ spółdzielnie rzemieślnicze,
3/ inne jednostki organizacyjne, jeżeli ich celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego rzemiosła,
4/ osoby fizyczne spełniające warunki określone w art. 1 i 2 ustawy o rzemiośle oraz osoby o których mowa w art. 7 ust. 7 ustawy o rzemiośle.
- Członkowie Izby, o których mowa w ust. 1 pkt. 4 tworzą sekcję o nazwie: Sekcja Przedsiębiorców, która uczestniczy w wyborach do władz Izby i pracach Izby na zasadach określonych w statucie dla innych organizacji rzemieślniczych będących członkami Izby. Sekcja działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Zarząd.
- Członkowie Izby pochodzący z poszczególnych regionów o których mowa § 2 ust. 3 Statutu, mają prawo tworzyć Kolegia regionów, działające na podstawie regulaminów uchwalonych przez Zarząd Izby.
§7.
- Członkowie mają prawo:
1/ korzystania z pomocy Izby,
2/ uczestniczenia przez swych przedstawicieli w zjazdach i wyborach do organów Izby,
3/ zgłaszania wniosków i postulatów w przedmiocie działalności Izby,
4/ udziału przez przedstawicieli w obradach statutowych organów Izby w czasie rozpatrywania wniesionych przez nich odwołań oraz udzielania wyjaśnień,
5/ tworzenie regionalnych struktur samorządu rzemieślniczego i przedsiębiorców pod kierownictwem zastępcy Prezesa Zarządu Izby zgodnie z zasadami wynikającymi ze statutu i regulaminu opracowanego przez samorządy regionalne. Regulamin ten podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Izby.
- Członkowie mają obowiązek:
1/ przestrzegania postanowień statutu Izby,
2/ stosowania się do uchwał organów statutowych Izby oraz Związku Rzemiosła Polskiego,
3/ wspierania Izby w działaniach na rzecz polskiego rzemiosła i aktywnego uczestnictwa w działalności Izby,
4/ terminowego opłacania składek członkowskich oraz innych należności na cele statutowe na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia Delegatów lub innych upoważnionych organów statutowych Izby,
5/ informowania na żądanie Izby o statusie i działalności własnej organizacji.
§8.
- Przyjęcie na członka Izby dokonuje Zarząd na podstawie złożonej deklaracji na piśmie, w ciągu 1-go miesiąca od jej założenia.
- O uchwale o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zawiadamia się zainteresowanego w ciągu 14 dni.
- Organizacjom nieprzyjętym w poczet członków Izby służy odwołanie wg zasad i trybu określonego w statucie.
§9.
Członkostwo w Izbie ustaje w skutek:
1/ wystąpienia,
2/ wykreślenia,
3/ wykluczenia.
§10.
- Wystąpienie członka Izby następuje po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia w Izbie pisemnego wypowiedzenia członkostwa, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło wypowiedzenie, chyba, że strony uzgadniają inny termin.
- Wykreślenie członka Izby może nastąpić w przypadku, jeżeli zmieni on swój przedmiot działalności w taki sposób, że utraci status podmiotu o którym mowa w § 6 ust. 1 Statutu lub przestanie istnieć. Organizacja wykreślona z rejestru sądowego podlega wykreśleniu z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o jej wykreśleniu z tego rejestru sądowego.
- Wykluczenie członka Izby może nastąpić w przypadku niewywiązywania się z obowiązków członkowskich określonych w statucie po uprzednim bezskutecznym wezwaniu do zaniechania naruszeń.
§11.
- W razie ustania członkostwa wszelkie zobowiązania majątkowe w stosunku do Izby stają się natychmiast wymagalne.
- Uchwałę o wykreśleniu lub wykluczeniu podejmuje Zarząd Izby.
- Członkowi wykreślonemu lub wykluczonemu przysługuje odwołanie w trybie określonym w §29 Statutu.
- Z zastrzeżeniem zapisu ust. 5 wykreślenie lub wykluczenie staje się skuteczne z chwilą doręczenia zainteresowanemu odpisu uchwały wraz z zawiadomieniem zawierającym uzasadnienie i pouczenie o trybie odwołania.
- W przypadku złożenia odwołania z zachowaniem trybu przewidzianego w §29 Statutu Zarząd Izby może podjąć uchwałę o zawieszeniu wykreślenia lub wykluczenia do czasu rozpoznania odwołania.
III. ORGANY IZBY
§12.
- Organami Izby są:
1/ Walne Zgromadzenie Delegatów
2/ Zarząd Izby zwany dalej Zarządem
3/ Komisja Rewizyjna
4/ Odwoławczy Sąd Rzemieślniczy
- Organy Izby są wybierane na okres 4 lat.
- Delegat może być członkiem tylko jednego z organów wymienionych w ust. 1 pkt. 2-4.
- Wybory do organów, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, a także wybór Prezesa zarządu dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów będących Delegatami, z zastrzeżeniem wynikającym z § 16. ust.6.
- Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym. Wybór i odwołanie członków organów wymienionych w ust. 1 pkt 2-4 tegoż paragrafu następuje zwykłą większością głosów Delegatów uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu Delegatów,
z zastrzeżeniem wynikającym z § 16 ust. 6. Zasadę tę stosuje się również przy wyborze Delegatów na Kongres Rzemiosła Polskiego.
- Za wybrane uważa się osoby, które otrzymały w kolejności największą liczbę głosów.
- Przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia przez organ Izby uchwały uwzględnia się tylko głosy oddane „za” i „przeciw” uchwale.
§13.
Mandat członków organów Izby wygasa w przypadkach:
1/ śmierci;
2/ utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądowego;
3/ wygaśnięcia lub utraty członkostwa w zrzeszonej organizacji;
4/ utraty członkostwa przez organizację, której jest członkiem;
5/ utraty statusu przedsiębiorcy;
6/ rezygnacji z członkostwa.
§14.
- Członkowie wymienionych wyżej organów winni czynu lub zaniedbania, przez które wynika szkoda, odpowiadają za nie osobiście.
- Do odpowiedzialności członków organów, o których mowa w ust. 1 mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
§15.
- Za udział w posiedzeniach organów Izby, za wyjątkiem Walnego Zgromadzenia Delegatów, członkowie tych organów mogą otrzymać zwrot kosztów i utraconych zarobków związanych z pełnieniem powierzonych obowiązków według zasad ustalonych przez Zarząd w uchwale lub regulaminie uchwalonym większością 2/3 głosów.
- Ponadto członkowie Zarządu Izby lub innych organów statutowych Izby za wyjątkiem Walnego Zgromadzenia Delegatów mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją według zasad ustalonych przez Zarząd w regulaminie, zatwierdzonym uchwałą Walnego Zgromadzenia Delegatów.
WALNE ZGROMADZENIE DELEGATÓW
§16.
- Walne Zgromadzenie Delegatów – zwane dalej Walnym Zgromadzeniem jest najwyższym organem Izby uprawnionym do podejmowania uchwał we wszystkich sprawach dotyczących rzemiosła i jego organizacji z terenu działania Izby.
- Delegatów na Walne Zgromadzenie wybierają organizacje zrzeszone w Izbie. Delegatami mogą być wybrani członkowie organizacji zrzeszonych w Izbie, którzy aktualnie prowadzą działalność gospodarczą.
- Liczbę Delegatów określa każdorazowo Zarząd na 4 miesiące przed terminem Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego uwzględniając udział Delegatów w stosunku do ilości członków organizacji macierzystej, liczonych według średniej z 12 miesięcy wynikającej z ilości zgłoszonych członków za rok poprzedzający Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze na poniższych zasadach:
do 50 członków w organizacji macierzystej – 1 delegat
od 51 do 100 członków organizacji macierzystej – 2 delegatów
od 101 do 200 członków organizacji macierzystej – 3 delegatów
powyżej 200 członków organizacji macierzystej – 4 delegatów
- Kadencja Walnego Zgromadzenia trwa 4 lata.
- Mandat delegata wygasa w skutek: śmierci, rezygnacji, utraty statusu przedsiębiorcy ustania członkostwa w organizacji lub odwołanie przez organizację, która go wybrała. W takim przypadku organizacja wybiera nowego delegata.
- Delegaci organizacji członkowskich, które zalegają z zapłatą składek członkowskich według stanu na dzień odbycia Walnego Zgromadzenia, tracą prawo do kandydowania na funkcje statutowe w Izbie oraz nie uczestniczą w głosowaniu podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów Izby.
§17.
- W Walnym Zgromadzeniu uczestniczą członkowie organów Izby.
- W Walnym Zgromadzeniu uczestniczyć mogą:
1/ przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego
2/ przedstawiciele organów administracji państwowej i samorządu terytorialnego
3/ inne zaproszone osoby.
- Osoby wymienione w ust. 1 i 2 nie będące delegatami na Walnym Zgromadzeniu uczestniczą w obradach z głosem doradczym.
§18.
Do właściwości Walnego Zgromadzenia Delegatów należy:
1/ uchwalenie statutu i jego zmian,
2/ ustalenie ogólnych kierunków rozwoju rzemiosła na terenie działania Izby,
3/ rozpatrywanie sprawozdań organów Izby z ich działalności i podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących tych organów i zrzeszonych organizacji,
4/ wybieranie i odwoływanie Prezesa Izby – jako Prezesa Zarządu,
5/ wybieranie i odwoływanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Przewodniczącego Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego i członków organów Izby,
6/ wybieranie delegatów Izby na Kongres Rzemiosła Polskiego spośród delegatów zrzeszonych organizacji,
7/ rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu wg procedury określonej w statucie,
8/ podejmowanie uchwał w sprawie nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości,
9/ zatwierdzenie rocznych planów finansowych Izby,
10/ zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Izby,
11/ udzielanie absolutorium Zarządowi w głosowaniu tajnym,
12/ ustalenie wysokości składek członkowskich,
13/ uchwalenie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia,
14/ podejmowanie uchwał w sprawach zgłoszonych przez delegatów,
15/ podejmowanie uchwał w sprawie likwidacji Izby.
§19.
- Walne Zgromadzenie zwoływane jest przez Zarząd i odbywa się w pierwszym półroczu każdego roku
- Termin zwołania Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego ustala Zarząd na 2 miesiące przed upływem kadencji.
- O czasie, miejscu i porządku Walnego Zgromadzenia Zarząd zawiadamia pisemnie listem poleconym delegatów, wszystkie zrzeszone organizacje oraz Związek Rzemiosła Polskiego, co najmniej na 4 tygodnie przed terminem. Zawiadomienie Delegata jest również możliwe na podany przez Delegata adres mailowy do kontaktu, za potwierdzeniem odbioru wiadomości przez Delegata na adres mailowy Izby.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów zwoływane jest przez Zarząd w sprawach objętych kompetencją Walnego Zgromadzenia w każdym czasie lub na żądanie:
1/ Komisji Rewizyjnej,
2/ 1/4 ogólnej liczby delegatów.
- Żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia powinno być złożone na piśmie z podaniem sprawy, która ma być przedmiotem obrad.
- Uzupełnienie porządku obrad Walnego Zgromadzenia może żądać uprawniony w myśl paragrafu 19 ust. 4 oraz organizacje członkowskie zrzeszone w Izbie. Wniosek ten winien być zgłoszony najpóźniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem Walnego Zgromadzenia. O uzupełnieniu porządku obrad Zarząd zobowiązany jest zawiadomić zrzeszone organizacje co najmniej na 7 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia. Obrady Walnego Zgromadzenia odbywają się zgodnie z porządkiem obrad zatwierdzonym przez Walne Zgromadzenie.
- Walne Zgromadzenie odbywa się zgodnie z przyjętym regulaminem.
§20.
- Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Prezes Zarządu lub jego zastępca i przeprowadza wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia, Zastępcy Przewodniczącego i Sekretarza, którzy stanowią Prezydium Walnego Zgromadzenia. Członków Prezydium wybiera się spośród delegatów.
- Prezydium Walnego Zgromadzenia podejmuje decyzje co do rodzaju komisji niezbędnych do przeprowadzania obrad oraz liczby ich członków, a Przewodniczący zarządza ich wybór.
§21.
- Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej 50% delegatów. W razie nie dojścia do skutku Walnego Zgromadzenia z powodu braku wymaganej liczby obecnych delegatów. Zarząd Izby zobowiązany jest nie później niż w ciągu 14 dni – zwołać ponownie Walne Zgromadzenie, które jest wówczas prawomocne bez względu na liczbę obecnych.
- Za prawomocne uważa się również Walne Zgromadzenie zwołane w drugim terminie przed upływem 14 dni. Warunkiem jego prawomocności jest umieszczenie i zawiadomienie o zwołaniu Walnego Zgromadzenia informacji, że w przypadku braku wymaganej liczby obecnych w pierwszym terminie, Walne Zgromadzenie odbędzie się w terminie drugim w tym samym dniu o jedną godzinę później.
§22.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością oddanych głosów, chyba, że statut stanowi inaczej.
- (wykreślono).
- Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują: Przewodniczący i Sekretarz Walnego Zgromadzenia.
- Protokoły obrad Walnego Zgromadzenia oraz poszczególnych Komisji przechowuje biuro Izby.
- Uchwałą Walnego Zgromadzenia może zostać nadana godność Honorowego Prezesa Izby osobie, która jest w stanie spoczynku, pełniła funkcję Prezesa, Wiceprezesa Izby lub Sekretarza oraz włożyła szczególne zasługi dla działalności Izby lub rozwoju rzemiosła. Osoby, którym Walne Zgromadzenie nadało tytuł Honorowego Prezesa Izby mogą uczestniczyć w obradach Walnego Zgromadzenia z głosem doradczym gdy nie są jednocześnie Delegatami.
- W przypadku zgody Honorowego Prezesa Izby na kandydowanie na stanowisko Prezesa Izby, traci on tytuł Honorowego Prezesa Izby.
ZARZĄD
§23.
- Zarząd jest organem reprezentującym Izbę, kieruje jej pracą, organizuje wykonanie zadań Izby poprzez podejmowanie uchwał i postanowień oraz innych czynności w zakresie nie zastrzeżonym dla innych organów.
- Zarząd składa się z 10 członków, w tym z Prezesa, dwóch Zastępców prezesa i Sekretarza. Walne Zgromadzenie wybiera Zarząd spośród przedstawicieli regionu bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, przy czym z regionu bydgoskiego 4 członków, toruńskiego 3 członków i włocławskiego 2 członków.
- Walne zgromadzenie wybiera 3 zastępców członków Zarządu, po jednym z każdego regionu, spośród kandydatów wskazanych przez poszczególne regiony. Zastępcę członka zarządu wybiera się na okres kadencji Zarządu. W przypadku wystąpienia, wykluczenia, rezygnacji lub śmierci członka zarządu, w trakcie trwania kadencji, Zarząd na pierwszym posiedzeniu dokonuje dokooptowania członka Zarządu i powołuje zastępcę członka zarządu z danego regionu na miejsce brakującego członka Zarządu.
- Kandydatów do zarządu oraz na zastępców członków zarządu, wybierają i podają pod obrady Walnego Zgromadzenia, samorządy regionalne spośród swoich delegatów na Walne Zgromadzenie.
- Prezesa Zarządu jako Prezesa Izby, wybierają Delegaci w odrębnym, tajnym głosowaniu.
- Na pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera dwóch Zastępców prezesa pochodzących z innych regionów niż Prezes, wskazanych przez dany region oraz wybiera Sekretarza, a także ustala zakres ich obowiązków.
- Do Zarządu mogą kandydować jedynie Delegaci organizacji zrzeszonych w Izbie, aktualnie prowadzący działalność gospodarczą i legitymujący się co najmniej 4 letnim stażem w piastowaniu funkcji w organach statutowych samorządu gospodarczego rzemiosła.
§24.
- Do reprezentowania Izby na zewnątrz uprawniony jest Prezes i osoby przez niego upoważnione. W przypadku niemożliwości sprawowania funkcji przez Prezesa Izby, Izbę na zewnątrz reprezentuje zastępca Prezesa wskazany przez Zarząd.
- Oświadczenie woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Izby składają dwaj członkowie Zarządu. Jedną z osób składających oświadczenie woli musi być Prezes lub jego Zastępca.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników do wykonywania czynności określonego rodzaju (pełnomocnictwo rodzajowe) lub czynności szczególnych (pełnomocnictwo szczególne), określając jednocześnie zakres ich obowiązków i uprawnień.
§25.
- Kadencja Prezesa i członków Zarządu nie upływa wcześniej niż przed wyborem nowego Zarządu.
- W przypadkach, o których mowa w § 13 statutu oraz wystąpień przyczyn losowych uniemożliwiających sprawowanie funkcji Prezesa, Zarząd powierza w głosowaniu tajnym obowiązki Prezesa jednemu z Wiceprezesów.
- Funkcję Prezesa Zarządu można pełnić nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
§26.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące.
- W posiedzeniu Zarządu mogą uczestniczyć przedstawiciele: Związku Rzemiosła Polskiego, administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, przedstawiciele zrzeszonych organizacji oraz inne osoby, po uprzednim otrzymaniu zaproszenia lub wyrażeniu zgody przez Prezesa Izby na uczestnictwo w posiedzeniu Zarządu.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów.
- Do ważności uchwał Zarządu wymagana jest obecność co najmniej połowy statutowej liczby członków, w tym Prezesa lub jego zastępcy. W razie równości głosów przeważa głos Prezesa lub jego zastępcy.
- Tryb pracy Zarządu określa regulamin prac Zarządu uchwalony przez Zarząd na jego pierwszym posiedzeniu. Zmiany w regulaminie prac są możliwe w każdej chwili przy poparciu 2/3 Zarządu.
KOMISJA REWIZYJNA
§27.
- Komisja Rewizyjna składa się z 4 członków w tym Przewodniczącego i po jednym członku komisji z każdego regionu.
- Członkowie Komisji powołują ze swego grona Zastępcę przewodniczącego.
- Przewodniczącego oraz pozostałych członków Komisji Rewizyjnej wybiera w oddzielnym głosowaniu Walne Zgromadzenie spośród delegatów.
- Walne zgromadzenie wybiera 3 zastępców członków Komisji Rewizyjnej, po jednym z każdego regionu, spośród kandydatów wskazanych przez poszczególne regiony. Zastępcę członka Komisji Rewizyjnej wybiera się na okres kadencji Komisji Rewizyjnej. W przypadku wystąpienia, wykluczenia, rezygnacji lub śmierci członka Komisji Rewizyjnej, w trakcie trwania kadencji, Komisja Rewizyjna na pierwszym posiedzeniu dokonuje dokooptowania członka Komisji Rewizyjnej i powołuje zastępcę członka Komisji Rewizyjnej z danego regionu na miejsce brakującego członka Komisji Rewizyjnej.
- Wybory do Komisji Rewizyjnej odbywają się w trybie określonym § 12 statutu.
- Zadaniem Komisji Rewizyjnej jest kontrolowanie działalności statutowej Izby, a w szczególności:
1/okresowe kontrolowanie ksiąg i dokumentów oraz wykonania planów finansowych,
2/ kontrolowanie rocznych sprawozdań finansowych,
3/ zapoznawanie i informowanie Zarządu o wynikach kontroli i wydawanie w tym przedmiocie pisemnych zaleceń,
4/ przedstawienie Walnemu Zgromadzeniu rocznych sprawozdań z działalności oraz
wniosków w przedmiocie udzielania absolutorium Zarządowi.
- Tryb pracy Komisji Rewizyjnej określa regulamin uchwalony przez Komisje Rewizyjną,
- Do ważności uchwał Komisji wymagana jest obecność większości statutowej liczby członków, w tym Przewodniczącego lub jego Zastępcy. W razie równości głosów przeważa głos Przewodniczącego lub jego Zastępcy.
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ma prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu.
ODWOŁAWCZY SĄD RZEMIEŚLNICZY
§28.
- Odwoławczy Sąd Rzemieślniczy składa się z 4 członków w tym Przewodniczącego i po jednym członku Sądu z każdego regionu.
- Członkowie Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego powołują ze swego grona Zastępcę przewodniczącego.
- Przewodniczącego oraz pozostałych członków Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego wybiera w oddzielnym głosowaniu Walne Zgromadzenie spośród delegatów.
- Walne zgromadzenie wybiera 3 zastępców członków Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego, po jednym z każdego regionu, spośród kandydatów wskazanych przez poszczególne regiony. Zastępcę członka Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego wybiera się na okres kadencji Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego. W przypadku wystąpienia, wykluczenia, rezygnacji lub śmierci członka Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego, w trakcie trwania kadencji, Odwoławczy Sąd Rzemieślniczy na pierwszym posiedzeniu dokonuje dokooptowania członka Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego i powołuje zastępcę członka Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego z danego regionu na miejsce brakującego członka Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego.
- Wybory do Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego odbywają się w trybie określonym § 12 statutu.
- Do ważności uchwał Sądu wymagana jest obecność co najmniej połowy statutowej liczby członków, w tym Przewodniczącego lub jego Zastępcy. W razie równości głosów przeważa głos Przewodniczącego lub jego Zastępcy.
- Tryb pracy Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego określa regulamin uchwalony przez Sąd.
- Odwoławczy Sąd Rzemieślniczy rozpatruje odwołania od orzeczeń i postanowień Sądów cechowych. Od orzeczenia lub postanowienia Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego nie przysługują środki odwoławcze.
- Sąd może zmienić, uchylić lub utrzymać w mocy orzeczenia bądź postanowienia Sądu cechowego podając pisemne uzasadnienie swojej decyzji.
- W postępowaniu przed Odwoławczym Sądem Rzemieślniczym oprócz regulaminu o którym mowa w ust. 7 uwzględnia się zasady etyki zawodowej obowiązujące w danym rodzaju rzemiosła oraz zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej określone przez właściwe przepisy lub uchwały.
IV. POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
§29.
- Od uchwał Zarządu zrzeszonym członkom Izby i osobom, których uchwała dotyczy przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia za pośrednictwem Zarządu.
- Podstawą wniesienia odwołania może być naruszenie przez uchwałę przepisów prawa, zapisów Statutu oraz obowiązujących uchwał Walnego Zgromadzenia lub innych aktów do których przestrzegania zobowiązana jest Izba.
- Termin odwołania wynosi 30 dni od daty doręczenia zainteresowanemu odpisu uchwały Zarządu, a jeśli doręczenie nie było wymagane 30 dni od dnia podjęcia uchwały.
- Zawiadomienie o uchwale powinno zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o prawie odwołania od uchwały w przewidzianym w statucie terminie.
- Na podstawie odwołania Zarząd może uchylić lub zmienić własną uchwałę.
V. GOSPODARKA FINANSOWA
§30.
Koszty statutowej działalności Izby pokrywane są ze składek członkowskich, dochodów z działalności gospodarczej oraz innych dochodów i wpływów na rzecz Izby w tym wynikających z zawartych umów.
§31.
- Gospodarka finansowa Izby prowadzona jest w oparciu o roczne plany finansowe opracowane przez Zarząd Izby i zatwierdzone uchwałą Walnego Zgromadzenia.
- Zasady prowadzenia rachunkowości i składanie sprawozdań finansowych regulują odrębne przepisy.
VI. BIURO IZBY
§32.
- Biuro Izby wykonuje zadania określone przez Zarząd.
- Dyrektora biura Izby powołuje i odwołuje Zarząd.
- Dyrektor biura, w rozumieniu kodeksu pracy, jest kierownikiem zakładu pracy.
- Zakres kompetencji i odpowiedzialności Dyrektora biura określa Zarząd.
- Dyrektor biura określa zadania i czynności podległym pracownikom.
- Dyrektor biura bierze udział w posiedzeniach Zarządu i Walnego Zgromadzenia z głosem doradczym.
- W przypadku, gdy wykonanie uchwał lub decyzji organów Izby mogłoby spowodować naruszenie prawa, Dyrektor winien wystąpić do organu, który uchwałę lub decyzję podjął, o jej zmianę lub uchylenie.
- Dyrektor biura Izby podlega bezpośrednio Prezesowi Izby.
VII. ZMIANA STATUTU I POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§33.
Zmiana statutu Izby wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej większością 2/3 głosów.
§34.
- Majątek Izby tworzony jest przez zrzeszone organizacje i innych członków.
- Uchwałę o podziale, likwidacji Izby i przeznaczeniu jej majątku w razie likwidacji podejmuje Walne Zgromadzenie większością 3/4 głosów.
- Uchwały o których mowa w ust. 2, określają jednocześnie zasady i tryb postępowania z majątkiem Izby.
§35.
- Zapisy Statutu wchodzą w życie z dniem uchwalenia.
- Uchwalone przez Walne Zgromadzenia załączniki do Statutu stanowią jego integralną część.
- Jednolity tekst statutu ze zmianami wprowadzonymi uchwałami Walnego Zgromadzenia podpisują Przewodniczący i Sekretarz Walnego Zgromadzenia.
___________________________________________________________________________
Niniejszy dokument stanowi tekst jednolity Statutu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy ze zmianami uchwalonymi na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w dniu 24 maja 2019 roku.
ZAŁĄCZNIK NR 1 DO STATUTU KPIRIP W BYDGOSZCZY