Gdzie jest praca w Bydgoszczy? Znamy zwycięzców I edycji terenowej gry – drużynę z Zespołu Szkół w Kotmierzu.
Z wielką satysfakcją informujemy o wynikach wczorajszej I edycji Gry miejskiej w rzemiośle „Gdzie jest praca w Bydgoszczy? 17 marca br. organizacje rzemieślnicze z Bydgoszczy wraz z bydgoskimi pracodawcami zmieniły się w arenę zmagań Gry miejskiej „Gdzie jest praca w Bydgoszczy?”
Pięć drużyn uczniów z gimnazjów bydgoskich i okolic (Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy, Zespół Szkół nr 19 Bydgoszczy, Zespół Szkół w Wudzynie, Zespół Szkół w Kotomierzu, Zespół Szkół w Łabiszynie) rywalizowało ze sobą na wzór podchodów harcerskich odpowiadając na pytania rozwiązując zagadki i wykonując zadania praktyczne w firmach rzemieślniczych.
Zabawę w przestrzeni miejskiej organizowaliśmy we współpracy z bydgoskimi Cechami Rzemiosł (Cechem Rzemiosł Różnych, Cechem Rzemiosł Metalowych, Cechem Rzemiosł Drzewnych, Cechem Piekarzy i Cukierników) oraz pracodawcami – rzemieślnikami z Bydgoszczy (Wydawnictwem Kreska, PPHU ALMAR Alicja Rębacz, Cukiernią Sowa Sp. J, RENOX Bogdan i Krzysztof Roszewscy, Spółdzielnią Socjalną Art Deco) oraz Zasadniczą Szkołą Zawodową Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.
Głównym zadaniem Gry było odgadnięcie przez drużynę zawodów rzemieślniczych poznanych w trakcie Gry oraz przygotowanie na mecie prezentacji zawodu.
Punktualnie o godzinie 9.00 w pierwszym punkcie kontrolnym – siedzibie Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy rozpoczął się start Gry.
Uczestnicy podzieleni na „kolorowe” drużyny po zapoznaniu się z zasadami przystąpili do wykonywania pierwszego etapu zadania. I tak jedna z drużyn „zielonych” np. musiała wbić w deskę pineski, które tworzyły pierwszą literę imienia uczestnika, inna „fioletowa” przyszywała guzik do wybranego skrawka materiału. Po pierwszych zmaganiach wszystkie drużyny ruszyły w miast mając przy sobie przygotowane karty obserwacji ze wskazówkami i mapami.
W trakcie odkrywania kolejnych etapów Gry uczniowie odwiedzili bydgoskie Cechy Rzemiosł, w których mieli okazję poznać rolę organizacji rzemieślniczych, dowiedzieć się na czym polega nauka zawodu w rzemiośle oraz w jaki sposób można zdobyć tytuł czeladnika i mistrza w zawodzie.
Po wyznaczonej trasie Gry uczestnicy poruszali się pieszo oraz środkami komunikacji miejskiej podziwiając przy okazji uroki Bydgoszczy.
Główną atrakcją Gry dla uczniów okazał się etap w bydgoskich firmach rzemieślniczych. Na miejscu uczestnicy rozwiązywali kolejne łamigłówki zawodowe, rozmawiali z samymi właścicielami przedsiębiorstw chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o branży i zawodzie, który reprezentują. Zwiedzili hale produkcyjne oraz poznali od podszewki na czym polega praca w wybranym zawodzie widząc poszczególne etapy produkcji.
W firmach czekały także na nich przygotowane przez pracodawców zadania praktyczne. I tak grupa „pomarańczowych” miała do wykonania najsłodsze zadanie związane z przyozdobieniem tortów, grupa „czerwonych” stworzyła z przygotowanych materiałów „kręcioł” – notes z kolorowymi kartkami, natomiast „zieloni” odrestaurowali krzesło. Uczestnicy z drużyny „fioletowej” kompletowali materiały do uszycia koszulek dziecięcych, a „niebiescy” sami wyprodukowali haczyk na ubrania. Dzieła powstałe w trakcie pracy, gracze zabrali ze sobą na pamiątkę.
Meta zorganizowana została w siedzibie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Oprócz kolejnych poczęstunków i atrakcji, które czekały na miejscu uczestnicy wykonali zadanie finałowe – przygotowali prezentację poznanego zawodu wykorzystując zdjęcia, które dokumentowały ich zmagania w firmach. Podczas zabawy uczestnicy poznali takie zawody jak: krawiec, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, drukarz, introligator, stolarz, tapicer, cukiernik i piekarz.
W ostatnim zadaniu ich zmaganiom przyglądał się obecny na miejscu doradca zawodowy, który na podsumowanie wskazał uczniom kilka wskazówek związanych z wyborem ścieżki zawodowej.
Dla organizatorów i komisji nie lada trudem okazał się etap wyłonienia drużyny zwycięskiej, gdyż wszystkie zespoły w równym stopniu angażowały się poszczególne zadania i z wielką uwagą starały się je wykonywać.
Jednak po podsumowaniu zdobytych punktów na poszczególnych etapach Gry, okazało się, że największą ilość zdobyła drużyna „niebieskich” – gimanzjalistów z Zespołu Szkół w Kotomierzu. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy zestawy upominków ufundowane przez sponsorów – bydgoskie firmy rzemieślnicze.
Jako organizatorzy uważamy, że cel naszego przedsięwzięcia został osiągnięty w pełni. W nietypowy sposób, czyli poprzez zabawę pokazaliśmy młodym ludziom jak ważny wybór jest ich przyszłej ścieżki zawodowej oraz, w jakich zawodach i jakich konkretnie bydgoskich zakładach czeka na nich praca. Z zebranych opinii od graczy Gra okazała się dla nich ciekawym doświadczeniem i pozwoliła poznać im pracę rzemieślników oraz pokazała jakie są możliwości podjęcia nauki w rzemiośle.
A o zadowoleniu świadczą chociażby wyniki z przeprowadzonej ankiety wśród uczestników oraz wrażenia rysujące się na twarzach samych graczy. Zabawy w przestrzeni miejskiej oczywiście nie udałoby się nam zorganizować bez wsparacia naszych organizacji cechowych oraz bydgoskich firm. Osiągnięte wyniki stają się dla nas inspiracją do podjęcia kolejnej edycji, być może już na jesieni tego roku.