Panel ekspercki – Biznes dla edukacji edukacja dla biznesu – co zrobić by te dwa światy się rozumiały ?
Co zrobić, by szkoły branżowe były świadomym wyborem a nie koniecznością? Jak sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoją Niepubliczne Szkoły Branżowe Rzemiosła? O tym rozmawiali dyrektorzy i eksperci podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Izb i Szkół Branżowych Rzemiosła „Dyrektoriada”.
W mediach o wydarzeniu: TVP3 Bydgoszcz
Pierwszy dzień obfitował głównie w warsztaty prowadzone przez Przemysława Ziółkowskiego z Wyższej Szkoły Gospodarki oraz Małgorzatę Wojciechowską – Dyrektor Działu Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej, a w nich m.in. zagadnienia poświęcone umiejętnemu zarządzaniu czasem, promocji placówek edukacyjnych oraz niezwykle istotnym aspektom prawnym w rozliczaniu dotacji szkolnej.
Drugi dzień DYREKTORDIARY to nie tylko interesujące wykłady ale także inspirujące i żywe dyskusje, do których zaproszono panelistów w części pn. Biznes dla edukacji edukacja dla biznesu – co zrobić by te światy się rozumiały ?
W panelu eksperckim gościliśmy:
*Grażynę Dziedzic – Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
*Magdalenę Baranowską – Walczak – Ochotnicze Hufce Pracy
*Joannę Wiśniewską – Ośrodek Rozwoju Edukacji, FRSE, EVENT
*Katarzynę Meger – Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa
*Jacka Trela – KPIRiP w Bydgoszczy
*Mateusza Hyska – Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego
*Agatę Piech – Polska Strefa Inwestycji
*Piotra Sieńko – Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
W tej części mogliśmy posłuchać o tym jak każdy z reprezentantów swoich środowisk widzi potrzebę łączenia biznesu z edukacją oraz jakie dobre praktyki wdrożyć aby te światy ze sobą połączyć, jakie odszukać rozwiązania na to aby relacje te wzmocnić.
Grażyna Dziedzic poinformowała, że Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego planuje wykorzystać środki z KPO na właściwie realizowane doradztwo zawodowe. Kurator Oświaty podzieliła się także trafnymi spostrzeżeniami na temat kształcenia młodzieży w obecnych czasach. Wystąpienie Kurator Oświaty daje nadzieję, że szkolnictwo zawodowe stanie się w większym stopniu obiektem zainteresowania decydentów.
Magdalena Baranowska-Walczak przedstawiła działalność Ochotniczych Hufców Pracy, które wspomagają uczestników będących jednocześnie uczniami szkół branżowych oraz pracodawców i szkoły poprzez doradztwo zawodowe, zajęcia dodatkowe, szkolenia.
Joanna Wiśniewska jako m.in. nauczyciel zawodu podkreśliła istotną rolę stowarzyszeń branżowych, które współpracują ze szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe. Współpraca ta polega na zapraszaniu uczniów na specjalistyczne szkolenia pokazujące aktualne trendy w zawodach.
Katarzyna Meger zwróciła uwagę na brak kompetencji miękkich wśród młodzieży i nieumiętności pracy w zespole na co silenie nacisk kładą szkoły zachodnie oraz brak wśród młodych pracowników chęci przywiązania się do miejsca zatrudnienia.
Natomiast Jacek Trela wskazał, aby doradztwo zawodowe pojawiała się już od najmłodszych lat podczas edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Prezes Izby dodał, że nie widzi się potrzeby wśród osób decyzyjnych wzmacniana gospodarki, której trzon stanowią fachowcy.
Mateusz Hyska zazaczył, że w obecnych czasach młodzież nawet ta ucząca się w technikum nie posiada umiejętności manualnych i nie potrafi funkcjonować bez współczesnej technologii zwłaszcza smartfonów.
Agata Piech podkreśliła, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna znakomicie łączy świat biznesu i edukacji organizując m.in. wizytacje w firmach należących do Strefy.
Piotr Sieńko przedstawił przez siebie reprezentowany Uniwersytet jako uczelnię o profilu praktycznym, która ściśle współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Zwieńczeniem dyskusji było wypracowanie wspólnego stanowiska o stworzeniu listy postulatów środowisk związanych z edukacją i biznesem i przekazanie ich właściwym resortom.
W programie DYREKTORIADY nie zabrakło także miejsca na prezentacje partnerów wydarzenia, którzy w krótkich wystąpieniach przybliżyli swoje działalności, a wśród nich:
- *Czesława Augustynowicz – Ochotnicze Hufce Pracy
- *Joanna Wiśniewska – ORE, FRSE, EVENT
- *Lucyna Brodziak – Regionalny Punkt Informacyjny FRSE
- *Agata Piach – Polska Strefa Inwestycji
- *Zuzanna Antkiewicz – Stowarzyszenie Holistyczny Rozwój HOLIDIETOFIT