Uwaga kandydaci przystępujący do egzaminu czeladniczego!
W związku ze zbliżającą się sesją egzaminacyjną informujemy, że wymaganymi dokumentami do egzaminu czeladniczego są:
- Wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego;
- Fotografia (aktualna, czytelnie podpisana, format legitymacyjny);
- Oryginał dowodu opłaty egzaminacyjnej z podaniem imienia i nazwiska zdającego, dokonanej na rachunek bankowy izby 96 1600 1185 1844 5144 3000 0001. Opłata za egzamin czeladniczy wynosi 760, 69 zł.
Pracodawcy chcący otrzymać fakturę proszeni są o złożenie Informacji na temat zapotrzebowania na fakturę VAT za egzamin niezwłocznie po uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej.
oraz
Młodociani pracownicy
- Świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o ukończeniu kursu przygotowującego do egzaminu;
- Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego wraz z zaświadczeniem ukończenia nauki zawodu wystawionym przez pracodawcę;
- W przypadku zaliczenia nauki zawodu u kilku pracodawców należy dołączyć wszystkie umowy o pracę wraz ze świadectwami pracy, a w przypadku zaliczenia nauki w szkole – zaświadczenie o okresie nauki zawodu.
Koszty egzaminu w pierwszym wyznaczonym terminie pokrywa pracodawca.
UWAGA! Laureaci sześciu pierwszych miejsc olimpiad i turniejów o zasięgu ogólnopolskim, obejmujących problematykę danego zawodu, organizowanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także konkursów zawodowych organizowanych przez stowarzyszenia zawodowe, samorządy gospodarcze i inne organizacje gospodarcze mogą być zwolnieni ze zdawania jednego z etapów egzaminu czeladniczego (pod warunkiem, iż regulamin konkursu zawodowego został zatwierdzony przez Związek Rzemiosła Polskiego).
Osoby zainteresowane ww. zwolnieniem zobowiązane są w dniu składania kompletu dokumentów do egzaminu czeladniczego dołączyć dyplom bądź zaświadczenie potwierdzające zajęcie miejsc od 1 do 6 w wybranym konkursie, olimpiadzie lub turnieju.
Kandydaci z wolnego naboru:
- Świadectwo ukończenia szkoły;
- Dokument(y) potwierdzający(e) wymagany okres wykonywania zawodu;
- Zaświadczenie ukończenia przygotowania zawodowego dorosłych;
- Tytuł zawodowy w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym osoba zdaje egzamin;
- Świadectwo uzyskania co najmniej 1 kwalifikacji w zawodzie, w którym osoba zdaje egzamin lub zaświadczenie zdania egzaminu sprawdzającego po ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych.
UWAGA! Kandydaci składający dokumenty w izbie lub cechu przedstawiają oryginały odpowiednich dokumentów wraz z kopiami w celu ich uwierzytelnienia.
Młodociani pracownicy, których pracodawcy są zrzeszeni w cechu składają dokumenty w cechu. Cech weryfikuje dokumenty, uwierzytelnia kopie dokumentów i przekazuje je do izby.
Informujemy również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego, egzaminu sprawdzającego przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. 2017 poz. 89 z późn. zm), uczniowie ubiegający się o przystąpienie do egzaminu czeladniczego i odbywający dokształcanie teoretyczne w formie pozaszkolnej powinni składać wnioski na dwa miesiące przed terminem zakończenia praktycznej nauki zawodu, a w przypadku, gdy dokształcanie teoretyczne realizowali w szkole – po zakończeniu zajęć edukacyjnych.
Prosimy o składanie wniosków wraz z kompletem wymaganych załączników w terminie do 15 lipca 2019 r.
Zachęcamy do odwiedzania strony www.izbarzem.pl zakładka Egzaminy – Harmonogram egzaminów- Pytania egzaminacyjne oraz strony www.zrp.pl.
Druki do pobrania:
https://izbarzem.pl/egzaminy-kwalifikacje-zawodowe/druki-do-pobrania/druki-oswiatowe/
Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia na egzaminie !