VI Forum Szkół Rzemiosła w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego
21 marca 2023 r. w Pałacu Chodkiewiczów, Związku Rzemiosła Polskiego, odbyła się VI edycja Forum Szkół Rzemiosła pod hasłem „Sukces szkoły – skuteczna promocja nauki zawodu w rzemiośle”. W wydarzeniu uczestniczyło przeszło 50 przedstawicieli izb, cechów i branżowych szkół rzemieślniczych z całej Polski.
Spotkanie zainaugurował Jan Gogolewski – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Prezes ZRP w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na ogromny wpływ szkół rzemiosła na kształt i siłę środowiska rzemieślniczego przyszłych pokoleń, a także nawiązał do przypadającego na jesieni tego roku Jubileuszu 90-lecia Związku Rzemiosła Polskiego.
Tematem przewodnim pierwszego panelu był sposób planowania i realizowania działań marketingowych na rzecz promocji szkoły oraz dualnej nauki zawodu w rzemiośle.
W panelu uczestniczyli:
- Piotr Krzyżaniak – dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy,
- Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz – dyrektor Izby Rzemieślniczej w Opolu,
- Piotr Prędota – dyrektor Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach,
- Maciej Czech – dyrektor Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia w Białej Podlaskiej (rekomendowany przez Związek Rzemiosła Polskiego i powołany w lutym 2021 r. przez Ministra Nauki Edukacji Narodowej członek Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych),
- Józef Klimek – dyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia im Św. Józefa w Nowym Sączu (rekomendowany przez Związek Rzemiosła Polskiego i powołany w lutym 2021 r. przez Ministra Nauki Edukacji Narodowej członek Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych),
- Włodzimierz Kazimierczak – dyrektor Szkoły Branżowej I Stopnia w Rawie Mazowieckiej.
W dyskusję zaangażowani zostali uczestnicy wydarzenia, którzy wypowiadali się m.in. na temat sposobu promocji szkół oraz szacunku wobec uczniów.
Poruszone zostały m.in takie tematy jak: przemijająca beztroska, kontakty międzyludzkie utrudnione przez pandemię, niepokój spowodowany wojną tuż za granicami naszego kraju, wewnętrzny krzyk uczniów pochodzących nierzadko z dysfunkcyjnych rodzin, nieubłaganie płynący czas, a także trudności przy wyborze życiowego celu. Po prezentacji nastąpił czas dyskusji, podczas której uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami.
W drugiej części Forum dyrektorzy szkół dostali okazję na zaprezentowanie swoich szkół w panelu poświęconym prezentacji doświadczeń i dobrych praktyk – różne sposoby promocji dialogu społecznego m.in. w środowisku młodzieży i z jej udziałem. Dyrektorzy opowiedzieli co do zaoferowania uczniom mają prowadzone przez nich szkoły oraz czym się wyróżniają na tle innych placówek.
Źródło: https://zrp.pl/vi-forum-szkol-rzemiosla-w-palacu-chodkiewiczow/