Ważne informacje odnośnie zbliżającej się sesji egzaminacyjnej.
W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia praktycznej nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy, przypominamy o obowiązku przystąpienia do egzaminu czeladniczego i sprawdzającego, który wynika z rozporządzenia z Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 z późniejszymi zmianami) oraz podpisanej umowy o pracę.
Informujemy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2012 roku Dz. U 2012 poz. 1117) w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, uczniowie ubiegający się o przystąpienie do egzaminu czeladniczego, odbywający dokształcanie teoretyczne w formie pozaszkolnej powinni składać wnioski na dwa miesiące przed terminem zakończenia praktycznej nauki zawodu, a w przypadku, gdy dokształcanie teoretyczne realizowali w szkole – po zakończeniu zajęć edukacyjnych.
Prosimy o składanie wniosków o dopuszczenie do egzaminu wraz z kompletem wymaganych dokumentów do dnia 15 lipca bieżącego roku.
Pracodawcy zrzeszeni w organizacjach rzemieślniczych zobowiązani są w ramach przekazanego przez Izbę nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego młodocianych składać wnioski we właściwym Cechu.
Terminowe składanie wniosków przyczyni się do wcześniejszego przystąpienia do egzaminu i uzyskania odpowiedniego certyfikatu w postaci świadectwa czeladniczego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego. Posiadanie dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zwiększa szanse na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.
Przypominamy również, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania pracodawca zatrudniający młodocianych opłaca koszty przeprowadzania egzaminów zdawanych w pierwszym wyznaczonym terminie oraz może pokryć również koszty egzaminu poprawkowego.
Obowiązujące opłaty za egzaminy:
– egzamin czeladniczy: 642,06 zł
– egzamin sprawdzający: 214,02 zł
Do egzaminu zostaną dopuszczone osoby, których wnioski zostaną prawidłowo wypełnione i dostarczone wraz z wymaganymi załącznikami (wykaz załączników zamieszczony jest na druku wniosku). Kandydaci, którzy nie ukończyli zasadniczej szkoły zawodowej w chwili składania dokumentów do egzaminu czeladniczego muszą dołączyć kserokopię świadectwa ukończenia ostatniej szkoły (np. świadectwo ukończenia gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej) wraz z kserokopią zaświadczenia potwierdzającego ukończenie dokształcania teoretycznego w systemie pozaszkolnym.
W sytuacji, gdy uczeń nie będzie mógł przybyć w wyznaczonym terminie egzaminu powienien dostarczyć do siedziby Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy pisemne uspawiedliwienie swojej nieobecności.
Zachęcamy do korzystania z przykładowych pytań egzaminacyjnych zamieszczonych na naszej stronie internetowej.
Wszystkim tegorocznym kandydatom życzymy powodzenia na egzaminie!