Konstytucja Biznesu
Sejm na posiedzeniu w dniach 27-28 lutego oraz 1 i 6 marca 2018 r. uchwalił m.in. Konstytucję Biznesu, czyli ustawy: Prawo przedsiębiorców, Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto przyjął ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego.
Na posiedzeniu w dniu 6 marca 2018 r. zostało uchwalone ostateczne brzmienie Konstytucji Biznesu. Wprowadza ona katalog zasad regulujących relacje biznesu z państwem, np.: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy.
Dla nowych firm przewidziano „pas startowy”, na który składają się dwa rozwiązania – tzw. działalność nierejestrowa i ulga na start. Sejm przyjął poprawkę Senatu stanowiącą, że urząd ma wzywać przedsiębiorcę do usunięcia braków przy interpretacji. Ma ona dać przedsiębiorcy szansę naprawienia niekompletnego wniosku w tym samym postępowaniu.
Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców ma zapewnić lepszą ochronę interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, poprawę środowiska prawnego, w którym funkcjonują, oraz bardziej partnerskie relacje między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej.
Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy umożliwi udostępnianie w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury, wprowadzi zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia oraz ustanowi możliwość zawieszenia działalności na czas nieoznaczony.
W ustawie o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP Sejm przyjął poprawkę Senatu umożliwiającą wykonywanie działalności gospodarczej przez członków rodzin osób zagranicznych przebywających na terytorium Polski, na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, czyli na takiej samej zasadzie, jak te osoby.
Źródło:
Gazeta Podatkowa nr 21 (1478) z dnia 12.03.2018