Kształcenie zawodowe i kwalifikacje w rzemiośle w kontekście zmieniających się potrzeb gospodarki i rynku pracy – publikacja
Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosł i Przedsiębiorczości publikuje najnowsze opracowanie Związku Rzemiosła Polskiego dot. kształcenia zawodowego i kwalifikacji w rzemiośle.
Publikacja sfinansowana została ze środków budżetu państwa na realizacje zadań strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego.
Opracowanie zaadresowane jest do pracodawców, a zwłaszcza do potencjalnych uczniów i ich rodziców, podkreślając istotne znaczenie wyboru ścieżki kształcenia zawodowego i wykorzystania osobistego talentu. W sposób panoramiczny zaprezentowane jest szkolnictwo zawodowe ze szczególnym wskazaniem na naukę w rzemiośle oraz korzyści ze zdobywania konkretnego zawodu i konieczności otwartości na zmiany i innowacje.
Publikacja odnosi się do problematyki społecznej i kulturowej w obszarach zagadnień:
- znaczenie dialogu społecznego w rzemiośle i jego praktyczne aspekty,
- teraźniejszość i przyszłość – wyzwania i problemy oświaty zawodowej,
- cele rzemieślniczej nauki zawodu,
- rzemieślnicza nauka zawodu – aktualne uwarunkowania prawne oraz tradycje rzemieślniczego kształcenia zawodowego na tle przemian historycznych.
Podkreślona jest istota szkolnictwa zawodowego oraz jego wkład w rozwój gospodarczy społeczeństwa w ujęciu mikro i makro (lokalne społeczności oraz ogół społeczeństwa polskiego). Wskazuje, czym jest dialog społeczny, jego wielopłaszczyznowość oraz szanse na osiąganie wspólnych celów przez różnych interesariuszy, podkreślając przy tym, że kształcenie dualne w przypadku rzemiosła jest specyficzną formą takiego dialogu. Podjęte są także wątki historyczne dla pokazania, że szkolnictwo zawodowe to sukces rzemiosła i jego zasługi, niemal tysiącletnie doświadczenie i umiejętność dostosowywania się do zmian.