Niższa składka wypadkowa dla małych płatników
Od 1 kwietnia 2018 r. tzw. mali płatnicy będą płacili niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. z 2018 r. poz. 502).
Do 31 marca 2018 r. najwyższa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 3,60%. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem wypadkowym od 1 kwietnia 2018 r. najwyższa stopa procentowa składki wypadkowej będzie wynosiła 3,33% i obowiązuje tylko jedną grupę działalności – Wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu). Nie zmieni się natomiast najniższa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tak jak dotychczas będzie wynosiła ona 0,67%.
Obniżka najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności ma wpływ na wysokość stopy procentowej składki wypadkowej dla tzw. małych płatników, tj. podlegających wpisowi do rejestru REGON i zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Wysokość składki wypadkowej wynosi bowiem dla nich 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. Taka sama stopa procentowa składki wypadkowej obowiązuje płatników, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON bez względu na to, ilu ubezpieczonych zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego.
Oznacza to, że w nowym roku składkowym, który rozpocznie się 1 kwietnia 2018 r., a zakończy 31 marca 2019 r., dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych będzie ona niższa niż obecnie i będzie wynosiła 1,67% (50% z 3,33%).
O wysokości stopy procentowej w nowym roku składkowym (który rozpocznie się 1 kwietnia 2018 r.) niektórych płatników poinformuje ZUS. Organ rentowy prześle taką informację dla płatników, którzy
– w 2017 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych oraz
– przekazali do ZUS informację ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (tj. za rok: 2015, 2016, 2017).
Natomiast płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, powinni ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe samodzielnie – według grupy działalności, do której należą.
Ustalona na dany rok składkowy stopa procentowa składki wypadkowej dotyczy wszystkich osób ubezpieczonych, za które płatnik rozlicza tę składkę. Nie ulega ona też zmianie w trakcie jego trwania w przypadku zwiększenia lub zmniejszenia w ciągu tego okresu liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego.
ŹRÓDŁO: Gazeta Podatkowa nr 26 (1483) z dnia 29.03.2018